piątek, 15 stycznia 2016

Superfood dla trojga

Superfood to medialna nazwa grupy produktów naturalnych o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Dzięki zawartości witamin, minerałów i innych szczególnych substancji mogą wywoływać konkretne, zdrowotne oddziaływanie na organizm. Na niekończącej się liście super żywności są m.in.: czosnek, jabłka, brokuły, nasiona roślin strączkowych, orzechy, śliwki, buraki, dynia, szpinak, quinoa komosa ryżowa, jagody goji, ksylitol, len mielony, amarantus, łuska gryczana i setki innych, w zależności od regionu świata. (Food Forum, nr 4/2015)

Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kasza-jaglana-wlasciwosci-lecznicze-wartosci-odzywcze_41234.html
Maciek biega, Mała Pańcia intensywnie rośnie a ja całe towarzystwo staram się wykarmiać zgodnie z najlepszą wiedzą i najnowszymi trendami. Przy okazji ciąży bardzo mocno kontroluję swój jadłospis (obiecuję się podzielić tym, jak to robię), stąd zainteresowanie tanimi, szybkimi i bardzo zdrowymi posiłkami. Na szczycie naszej listy z Szubową super żywnością od zawsze gości niepozorna kasza jaglana. W ostatnich miesiącach miłość do niej zyskała nowy wymiar dzięki temu, że obudziłam w sobie dietetyka eksperymentującego w kuchni...



Czym urzeka nas kasza jaglana (przyrządzana z prosa)?

Podstawowe wartości odzywcze kaszy jaglanej w 100g:

  • Wartość energetyczna 348kcal
  • Białko 10,5g
  • Węglowodany 68,4g
  • Tłuszcz 2,9g 

  • Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. 
  • Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2, B6 oraz żelaza i miedzi. 
  • Jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu.
  • Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar. 
  • Zawiera krzemionkę, mającą zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Krzem pełni też ważną rolę w mineralizacji kości (zapobiega ich odwapnianiu). 
  • Dostarcza dużych ilości witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. 
  • Jest dość kaloryczna, ma też wysoki, jak na mało przetworzone produkty zbożowe, indeks glikemiczny (71 - dla ugotowanej kaszy jaglanej, dla porównania: ryż brązowy i kasza gryczana mają indeks glikemiczny ok. 50), tzn. szybko podnosi poziom cukru we krwi. (poradnikzdrowie.pl) 
  • Działa odkwaszająco, umożliwiając naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Ma odczyn zasadowy, przez co neutralizuje toksyny pochodzące z zakwaszających produktów, takich jak alkohol, kawa, słodycze. (portal.abczdrowie.pl)
Jak ją jemy?

W naszym domu jaglanka jest królową śniadań, ale nie tylko. Jaglankę bardzo lubimy wsuwać przed treningiem! A w formie deserów znajdzie się miejsce na rozpuszczoną w kąpieli wodnej gorzką czekoladę... Jako że nie lubimy zbyt dużo czasu spędzać na robotach kuchennych, poniższe dania zajmują od 10 do maksymalnie 20 minut (sernik i tarta) i umiem zrobić je nawet ja.
  • Placek: ugotowana kasza, wymieszana z jajkiem, bananami, jabłkiem i różnymi bakaliami (orzechy, żurawina). Taką masę przyklepuję w dowolnej foremce, zapiekam 20 minut i pyszne danie gotowe.
  • Budyń: na 1 osobę - 50g kaszy (sucha masa do ugotowania), pół banana, garść owoców leśnych z mrożonki, nasiona słonecznika, chia lub goji do posypania. Blendujemy na gładko i zajadamy się. W sezonie oczywiście owoce są świeże.
  • Musli: po prostu ugotowana kasza, z dodatkiem banana, jabłka i bakalii, polana jogurtem naturalnym dla poślizgu.
  • Mąka: mielę suchą kaszę w elektrycznym młynku do kawy. Mąki jaglanej używam do wytrawnej tarty (ze szpinakiem i serem feta). 
  • Sernik: dzięki Renacie odkryłam absolutnie fantastyczny deser, czyli dietetyczny sernik na jogurtach (w końcu nie zgubię przepisu!) Spód zmodyfikowałam tak, że mielę płatki owsiane, dodaję kaszę jaglaną, banana i chia. Jest wtedy bardziej wilgotny i rośnie większy.
Kaszę najpierw prażymy//płuczemy w zimnej wodzie a dopiero potem gotujemy około 15 minut - dzięki temu nie jest gorzka.

Nie jadamy w ogóle jaglanki z mięsem i warzywami. Nie urzeka nas. A może macie jakieś fajne przepisy na wytrawną wersję tej kaszy? Będziemy wdzięczni :)

Bon Appetit! ;)

1 komentarz:

  1. Na słodko jadam, ale wolę wytrawną wersję kaszy.
    Moja wersja podstawowa wygląda następująco: do kaszki przed gotowaniem dodaję pokrojony ząbek czosnku (dla lubiących nieco mocniejszy posmak czosnku lub robiących kaszkę na zapas na słodko i na słono, proponuję tuż po ugotowaniu dodać bardzo drobno pokrojony lub przepuszczony przez praskę czosnek i zostawić z kaszką na kilka minut w garnku), szczyptę kurkumy i pieprzu (dla zdrowia). Po ugotowaniu dodaję garść pestek słonecznika, suszony tymianek (czasami świeży koperek), jak mam to ścieram trochę sera grana padano, polewam oliwą (lub innym dobrym olejem) i jest! Taką kaszkę mogę już wsuwać samą. Ale zwykle coś jeszcze dodaję np. podprażone na suchej patelni orzechy włoskie ze smażono- duszonym porem (oliwa+ plasterki czosnku+ ew. ostra papryczka + cieniutkie plasterki marchewki podsmażam, a potem dodaję pokrojonego w cienkie talarki pora, skrapiam sokiem z cytrynu lub dodaję odrobinę octu winnego, ewentualnie odrobinę wody, podduszam i jak por jest już miękki, to mieszam z kaszką i orzechami). Smacznego! :)

    OdpowiedzUsuń